Etap VIII
(Kirkenes – Nordkapp – Tromsø) 12.07-23.07.2022 r.

Z końca Europy tj. do Kirkenes poprzez Nordkapp do cywilizacji czyli Tromsø. Na trasie: delikatny trekking po wyspach północnej Norwegii, wspaniałe widoki i niezapomniany krajobraz, dzikość przyrody, surowa roślinność tundrowa, wody bogate w ryby, Przylądek Północny, urokliwe wioski rybackie. Możliwość zobaczenia orek, wielorybów, reniferów i wielu gatunków ptaków. To tu wszystko jest najbardziej na północ lub na wschód Europy. W czasie rejsu obserwacja wędrówki słońca niezachodzącego za horyzont.

  • Trasa
    (proponowana – trasa zostanie ustalona z uwzględnieniem gustów załogi oraz warunkami pogodowymi, wszystkich wymienionych portów i atrakcji nie uda się zrobić w czasie rejsu, ale jest w czym wybierać)

Kirkenes

Vadsø – Vardø – Hamningberg – Båtsfjord – Berlevåg – Gamvik – Nordkinn – Honningsvåg – Nordkapp – Havøysund – Hammerfest – Hasvik – Skjervøy – Ulsfiord

Tromsø

Etap ten żeglarsko od Kirkenes do Nordkapp może być bardzo ciekawy ze względu na przeważające wiatry zachodnie. W związku z tym planowanie przebiegów w zgodzie z wiatrami będzie równie fascynujące jak i wybranie ciekawych miejsc i portów do odwiedzenia. Od Nordkapp do Tromsø trasa wiedzie pomiędzy wyspami i jest osłonięta od otwartego morza, a tym samym ewentualnych silnych wiatrów. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, poczekamy w jednym z wielu portów schronienia, aż ośrodek niżowy przejdzie na wschód.

Możliwe porty i atrakcje na trasie rejsu:

Kirkenes

Jest położone zaledwie kilka kilometrów od granicy z Federacją Rosyjską – symbol rosyjsko-norweskiej współpracy transgranicznej. To tu zobaczymy pomnik żołnierzy rosyjskich poległych przy wyzwalaniu miasta w 1944 roku. Nazwy ulic są pisane w dwóch językach norweskim irosyjskim. Mieści się tu m.in. Grenselandsmuseet – “Muzeum Ziem Przygranicznych”, w którym zgromadzono różne pamiątki z różnych okresów współżycia ludzi po obu stronach granicy, a także wyroby sztuki lapońskiej oraz historii przemysłu wydobywczego w tym rejonie. Kirkenes stanowi ważny węzeł komunikacyjny, transportowy, a także ośrodek rybacki i przemysłowy. W czasie II wojny światowej, po zajęciu Norwegii przez Niemców, stacjonowało tu 30 tysięcy żołnierzy niemieckich, których zadaniem było m.in. kontrolowanie przebiegającej w pobliżu alianckiej trasy zaopatrzeniowej do rosyjskiego portu w Murmańsku. Z tego powodu miasto było najczęściej bombardowane spośród wszystkich miast Norwegii – 320 razy. Do zakończenia wojny przetrwało tu tylko kilkanaście budynków. 25 października 1944 Armia Czerwona wyparła stąd wojska niemieckie. Tutejsza linia kolejowa ma połączenie wyłącznie z kopalnią rudy żelaza, która jest koło miejscowości. Kirkenes jest także początkowym miastem EuroVelo 13, tj drogi rowerowej biegnącej wzdłuż byłej granicy pomiędzy zachodnim kapitalizmem a wschodnim socjalizmem.

 

W Kirkenes jest lotnisko, na które da się dolecieć z Polski z jedną przesiadką.

Morze Barentsa

Z kirkenes wypływamy na Morze Barentsa. Morze to swą granice ma od przylądka Nordkapp. Morze Barentsa jest zasobne w różne rodzaje ryb, kryl, plankton i bentos. W południowym pasie przybrzeżnym występują w rozproszeniu wodorosty. Spośród 114 gatunków ryb żyjących w Morzu Barentsa, najważniejszymi dla rybołówstwa jest 20 gatunków: dorsz, plamiak, śledź, karmazyn, zębacz, flądry, halibut i inne.

Vadsø

W XVI wieku Vadsø składało się z wioski rybackiej i kościoła. Wieś była położona na wyspie Vadsøya, jednak później została przeniesiona na stały ląd. Rybołówstwo sprawiło, że Vadsø stało się głównym ośrodkiem handlowym w regionie. Vadsø uzyskało prawa miejskie w 1833 roku. Do miasta przybyli wtedy mieszkańcy Finlandii i Szwecji.  Podczas niemieckiej okupacji Norwegii w czasie II wojny światowej stacjonujące w Vadsø jednostki niemieckie zostały zbombardowane przez Armię Czerwoną.  W Vadsø zachowały się XIX-wieczne drewniane domy.

Vardø

Z kirkenes wypływamy na Morze Barentsa. Morze to swą granice ma od przylądka Nordkapp. Morze Barentsa jest zasobne w różne rodzaje ryb, kryl, plankton i bentos. W południowym pasie przybrzeżnym występują w rozproszeniu wodorosty. Spośród 114 gatunków ryb żyjących w Morzu Barentsa, najważniejszymi dla rybołówstwa jest 20 gatunków: dorsz, plamiak, śledź, karmazyn, zębacz, flądry, halibut i inne.

Hamningberg

Żywy skansen tego regionu. Jedna z niewielu wiosek rybackich, które nie zostały spalone przez wycofujących się żołnierzy niemieckich. Tym samym wioska ma tradycyjną zabudowę tego regionu. W 1964 roku została kompletnie opuszczona przez mieszkańców. Aktualnie kilka domów jest zamieszkałych w okresie wakacyjnym.

Więcej o tej wiosce tu: https://projects.met.no/polarlow/polar_lows/hamningberg/

Båtsfjord

Dzięki położeniu tuż przy morzu Barnetsa oraz Austhavet, ośrodek oferuje dostęp do świetnych łowisk. W pobliżu można znaleźć dobre łowiska dorsza, halibuta, karmazyna, plamiaka oraz wielu innych gatunków. Båtsfjord to największy port rybacki w Norwegii. W porcie przeważają norweskie oraz rosyjskie łodzie.

Berlevåg

O tej wiosce nakręcono film dokumentalny Heftig og begeistret (English: “Cool and Crazy”), ktory był hitem w 2001 (w Norwegii). Miejsce to jest także bohaterem powieści Babette’s Feast, napisana przez duńską aktorkę  Karen Blixen. Na podstawie tej książki nakręcono także film o tym samym tytule. W pobliżu wioski jest lotnisko, a w samej miejscowości są sklepy, poczta, knajpki i inne. Port jest osłonięty falochronami. Popularnym miejscem jest Take a Way o nazwie Bubbas Grill. We wiosce jest także muzeum Berlevåg Museum. Ciekawostką jest fakt, że tu w maju 2021 roku zainstalowano system wytwarzania energii elektrycznej generowanej przez ogniwa paliwowe zasilane wodorem.

Gamvik

Wioska jest znana jako najbiedniejsza i najmniej rozwinięta w całej Norwegii.

Latarnia Slettnes Lighthouse usytuowana obok wioski Gamvik jest najbardziej wysuniętą na północ latarnią kontynentalnej Europy. Tu znajduje się muzeum, założone w starej przetwórni rybnej, gdzie przeniesiemy się do czasu świetności tej przetwórni oraz zapoznamy się z trudami życia mieszkańców tego przybrzeżnego rejonu.

Mehamn

To tu w 1884-1885 została założona stacja wielorybnicza, która w 1903 roku została zniszczona przez rybaków w trakcie tzw Mehamn Rebellion. Christmas Museum. Nordic Safari Wildlife Adventures AS.

 

Nordkinn (także Kinnarodden, hist. Nordkyn)

Najbardziej na północ wysunięty przylądek lądu kontynentu europejskiego. Przylądek Nordkinn leży około 68 km na wschód od Przylądka Północnego, który rzeczywiście leży o 2’19” szerokości geograficznej (tj. ok. 4,3 km) bardziej na północ niż Nordkinn, ale znajduje się na wyspie Magerøya, a nie na kontynencie. Najbardziej na północ wysuniętym przylądkiem jest natomiast Knivskjellodden. Nordkinn jest także znacznie trudniej dostępny dla turystów, mimo że leży na kontynencie, ale leży z dala jedynej drogi prowadzącej na półwysep Nordkinnhalvøya, praktycznie dostępny jest wyłącznie po dwudniowej wędrówce z Mehamn, ale na trasie nie ma szlaków, czy jakichkolwiek przepraw przez górskie potoki, więc – przygodo trwaj 😊.

Nordkapp

Nordkapp leżący na wyspie Magerøya kojarzony jest z najdalej wysuniętą częścią Europy. Przylądek Północny (Nordkapp ) jest położony na 71°10’21” północnej szerokości geograficznej. Urwisko o wysokości 307 metrów, zawsze było popularnym i ważnym znakiem nawigacyjnym dla pływających tu żeglarzy. Niewiele jest atrakcji, które cieszyłyby się taką popularnością. Oprócz atrakcji typowo estetycznych (piękny widok!), na Przylądku Północnym podziwiać można słynny globus z 1978 roku, który obraca się przy silnych wiatrach, które nie są tu rzadkością. Na płaskowyżu znajduje się też pomnik “Dzieci Ziemi”, który składa się z 7 dużych kół, z różnymi motywami. Został on stworzony w ciągu 7 dni przez 7 dzieci ze wszystkich kontynentów i symbolizuje nadzieję, przyjaźń, szczęście i współpracę ponad granicami dzielącymi różne kraje. Oprócz tego można podziwiać piękną przyrodę na wyspie, roślinność tundrową, renifery oraz różne gatunki ptaków.

 

Honningsvåg

Honningsvåg to miasto najbardziej wysunięte na północ w Europie kontynentalnej. Pierwsze osadnictwo w tej okolicy datuje się na ok. 8 tysięcy lat p.n.e. Sprzyjało temu działanie Golfsztromu, który powoduje, iż średnia temperatura stycznia sięga – 4°C, czyli jest tu znacznie cieplej, niż w innych rejonach świata na tej samej szerokości geograficznej. Dzięki temu wody w pobliżu Honningsvåg przez cały rok wolne są od lodu i sprzyjają połowom ryb.

Havøysund

Havøysund jest kolorową wioską rybacką, położoną między dwoma wyspami. Miejscowość ma zróżnicowaną i urokliwą architekturę. Tu możemy spotkać domy nazywane gjenreisingshus, które zostały wybudowane po II Wojnie Światowej, a charakteryzujące się tym samym wyglądem. We wiosce różnorodne sklepy oraz muzea, a w szczególności Måsøy Museum, w którym zgromadzono IX-sto wieczne narzędzia związane z rybołówstwem, znajdziemy tu też inne muzea przedstawiające historyczne życie codzienne w tym rejonie. Ślady pierwszego osadnictwa datowane są tu na epokę kamienia gładzonego (ok 4500 lat p.n.e.). Wioska była ważnym punktem na trasie wymiany handlowej z Rosją (The Pomor trade with Russia.) Ptasia góra o wysokości 180 metrów Hjelmsøystauren jest w pobliżu Havøysund. To jedyne miejsce w Europie z najliczniejszą ilością gatunków ptaków w jednym miejscu, które można podziwiać z pokładu jachtu.

Hammerfest

Hammerfest – zwana bramą na Morze Barentsa. Jest to 10-tysięczne miasto, którego historia sięga wojen Napoleońskich.

Obecnie miasto ma poważne planu rozwoju, które … można samemu ocenić: https://www.youtube.com/watch?v=lKDs0aIwYnE

Hasvik

Kolejna mała i urocza wioska rybacka, której malowniczość można podziwiać z pobliskiego wzniesienia.

Spildra

Wyspa ta jest nazywana klejnotem Norwegii. Walory przyrodniczo-krajobrazowe całej Norwegii podobno są na tej jednej wyspie. Wyspę zamieszkuje tylko 23 mieszkańców, którzy zajmują się turystyką i produkcją Boknafisk, który jest odmianą Stockfish. Boknafisk jest półsuchą niesoloną rybą, którą suszy się na słońcu i wietrze na specjalnych stojakach.

Skjervøy

Jest to wioska rybacka położona na wyspie. Okoliczne wody są bogate w śledzie, czyli jest to żerowisko orek. Oznacza to, że będzie możliwość podziwiania technik połowu ryb przez orki. Na wyspie jest szczyt o wysokości 334 merów, z którego jest panoramiczny widok na pobliski fiord i wysepki.

Ulsfiord

„Zagłębie” dużych ryb. To jeden z największych fiordów północnej Norwegii, tak więc duże dorsze, zębacze, czarniaki czy też makrela powinny wzbogacić menu. Jednak najbardziej wypatrywanym będzie król tych wód halibut. A jak są makrele to i orki 😊.

Tromsø

Największe miasto północnej Norwegii. W mieście jest najdalej na północ wysunięty browar na świecie (nie licząc małego browaru w miejscowości Honningsvåg) – Browar Mack (Mack Ølbryggeri), założony w 1877 roku. Produkuje on szereg gatunków piwa w tym Mack Pilsner, Isbjørn, Haakon oraz kilka rodzajów piwa ciemnego. Znajduje się tu muzeum polarnictwa (Polarmuseet) przedstawiające historię wypraw polarnych. Większość ekspozycji, z oczywistych względów, dokumentuje osiągnięcia Roalda Amundsena oraz metody polowań na zwierzęta futerkowe Arktyki (głównie foki). W 1965 roku w Tromsø wzniesiono Kościół Tromsdalen nazywany Katedrą Arktyczną z uwagi na swą monumentalną bryłę. Lotnisko w Tromsø znajduje się 5 km od mariny, do którego jedzie się podziemnymi tunelami, w których są ronda 😊. Z pobliskiego wzgórza (które można zdobyć na pieszo lub na leniucha wjechać kolejką linową) można podziwiać panoramę tego miasta, popijając gorącą czekoladę w kawiarni.