Etap V
(Ålesund- Bodø) 11.06-21.06.2022 r.

Trasa
(proponowana-  trasa zostanie ustalona z uwzględnieniem gustów załogi oraz warunkami pogodowymi)

Tromsø – Senja – Andenes – Wieloryby-Trollfjord – Borterøya- Skrova- Henningsvær – Leknes – Nusfjord – Reine – Sørvågen – Å – Svartisen – Bodø

 

Dane trasy:

Długość trasy: ok 660 Mm

Średni dobowy przebieg: 60 Mm

Średnio-godzin-na dobę w morzu: 12 h

Możliwe porty i atrakcje na trasie rejsu:

Seven Sisters Waterfall

Fjord Geiranger wraz z widowiskowym wodospadem z siedmioma oddzielnymi strumieniami wpadającymi do fiordu z wysokości około 250 metrów

Archipelag Vikna / Rørvik

Archipelag składający się z ponad 6,000 wysp, wpisany na listę UNESCO. Maskonury na Lovund. W  jest Centrum Kultury Przybrzeżnej, w którym wystawy prezentują okres 10 tysięcy lat życia tego przybrzeżnego rejonu.

Torghatten

Wzniesienie na wyspie Torget słynie z charakterystycznej dziury lub naturalnego tunelu biegnącego przez jej środek. Do tunelu można dojść dobrze przygotowaną ścieżką, a przez nią naturalną ścieżką.

Lovund

Nadmorski park narodowy Helgeland (wyspa Lovund)– Lovund Wyspa, na której znajduje się kolonia (sic! 200.000 tys.) maskonurów.

Destylarnia na wyspie Myken

Pierwsza arktyczna Destylarnia whisky.  Znajduje się ona we  wiosce rybackiej położonej na wyspie oddalonej o 32 km od stałego lądu.

The Seven Sisters mountain

Siedem wzniesień, z których rozciągają się znakomite widoki. Wejścia są przyjemne I dobrze oznaczone.

Lodowiec SVARTISEN

Drugi co do wielkości lodowiec w Europie. Lód jest tak czysty, że można kostki lodu wrzucać do drinków. Możliwość wycieczki po lodowcu.

Kirkhelleren

Ta spektakularna jaskinia jest na wyspie Sanna. To w tej jaskini odbywają się koncerty, które ściągają tłumy fanów muzyki.

https://www.youtube.com/watch?v=oAqnsGS6POE

Rødøy- Rødøyløva

Wzgórze o wysokości 440 metrów, z którego rozpościera się fenomenalny widok. Z tego wzgórza widać Lofoty, a widok ze szczytu pozwala na 360O niczym nie przesłoniętą panoramę.  Klif na którym stoimy ma 400 metrów pionowej ściany w dół.

Arktyczny Krąg Polarny

To w tym etapie zostanie zdobyty Arktyczny Krąg Polarny, czyli północne koło podbiegunowe – równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33’N. To tu raz w roku – 20 lub 21 czerwca – słońce nie zachodzi, a raz w roku – 21 lub 22 grudnia – nie pojawia się w ogóle ponad horyzontem!

SAUNA na wyspie Traena

Najstarszy budynek został przerobiony na publiczną saune. Z sauny wyjście do morza Norweskiego. Wyspa na ktorej jest sauna znajduje się 32 kilometry od lądu stałego.