Etap IX
(Tromsø – Bodø) 23.07-03.08.2022 r.

Lofotyrajskie wyspy północy oraz wieloryby, orki, lodowiec Svartisen

Trasa
(proponowana-  trasa zostanie ustalona z uwzględnieniem gustów załogi oraz warunkami pogodowymi)

Tromsø – Senja – Andenes – Wieloryby-Trollfjord – Borterøya- Skrova- Henningsvær – Leknes – Nusfjord – Reine – Sørvågen – Å – Svartisen – Bodø

 

Dane trasy:

Długość trasy: ok 660 Mm

Średni dobowy przebieg: 60 Mm

Średnio-godzin-na dobę w morzu: 12 h

Możliwe porty i atrakcje na trasie rejsu:

Tromsø

Największe miasto północnej Norwegii. W mieście jest najdalej na północ wysunięty browar na świecie (nie licząc małego browaru w miejscowości Honningsvåg) – Browar Mack (Mack Ølbryggeri), założony w 1877 roku. Produkuje on szereg gatunków piwa w tym Mack Pilsner, Isbjørn, Haakon oraz kilka rodzajów piwa ciemnego. W mieście znajduje się muzeum polarnictwa (Polarmuseet) przedstawiające historię wypraw polarnych. Większość ekspozycji dokumentuje z oczywistych względów osiągnięcia Roalda Amundsena oraz metody polowań na zwierzęta futerkowe Arktyki (głównie foki). W 1965 roku w Tromsø wzniesiono Kościół Tromsdalen nazywany z uwagi na swą monumentalną bryłę Katedrą Arktyczną. Lotnisko w Tromsø znajduje się 5 km od mariny, do którego jedzie się podziemnymi tunelami w których są ronda 😊. Z pobliskiego wzgórza (które można zdobyć na pieszo lub na leniucha wjechać kolejką linową) można podziwiać panoramę tego miasta.

Senja

Senja to wyspa, która jest nazwywana Norwegią w miniaturze. Nazwę tę zawdzięcza swojemu zróżnicowanemu krajobrazowi. Krajobraz ten zmienia się z postrzępionych szczytów górskich i piaszczystych plaż na jej północnym krańcu do wzgórz pełnych zieleni oraz lasów w południowej części. Na wyspie, w narodowym parku Ånderdalen, znajduje się wielowiekowy nadmorski las sosnowy (są okazy datowana na 600-set lat) oraz mokradła z pozostałościami z epoki kamienia. Tu też można spotkać łosie i drapieżne ptaki.

Andenes

Miasto, którego atrakcją turystyczną jest polowanie na walenie. Z tej miejscowości wyrusza się na pełne morze gdzie żerują wieloryby.

Trollfjord

Ten nie był na loftach, kto nie był w Trollfjord. Otaczające góry sięgają od 600 do 1100 metrów nad poziomem morza, głębokości fiordu sięgają 72 metrów, natomiast wejście do fiordu ma tylko 100 metrów. To wszystko czyni ten fiord tak majestatycznym miejscem.

Borterøya

Malowniczy archipelag wysp Risvær, na której mieści się wioska rybacka. Tu mieszkańcy w piecyku palą drewnem rozbiórkowym lub dryfowym, bo chrustu na wyspie nie ma.

Link do ciekawej relacja o życiu na Risvær: http://fri.info.pl/o-zyciu-na-risvaer/

Skrova

Wyspa artystów (np. były zakład rybny Aasjordbruket  został zrewitalizowany i obecnie należy do malarza Hugo Aasjorda. Ze szczytu Skrovy rozpościera się widok na Lofoty oraz na wybrzeże Norwegii. Znajduje się tu jeden z niewielu w Norwegii zakładów zajmujących się przetwórstwem wielorybów.

Leknes/BORG/ Hauklandstranda/ Uttakleiv strand

Z Leknes jest 15 km do miejscowości Borg, gdzie z pietyzmem odbudowano długi dom najzamożniejszego z wodzów wikingów. Najlepszym środkiem transportu w tym przypadku jest rower. Z Leknes można też wybrać się rowerami do sauny położonej nad zatoką oraz do długich i szerokich piaszczystych plaż Lofotów – Hauklandstranda i Uttakleiv strand.

Nusfjord

Żywe muzeum – bo tak mówi się o Nusfjord – to między innymi stara elektrownia, 4 domy rybackie, tartak, kuźnia, fabryka oleju z wątroby dorsza, sklep z 1907 roku (wciąż ma zabytkowe wnętrze), restauracja z panoramicznym widokiem na fiordy. Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych norweskich osad rybackich, kompletnie odizolowana górami od centrum wyspy. Po godzinie 17.00 wioska jest zamykana i zostają tylko …. setki mew.

Henningsvær

Henningsvær zwany jest Wenecją północy z najpiękniej położonym boiskiem świata. W okolicy jest sporo ciekawych szlaków górskich o różnym poziomie trudności.

Reine

Malowniczo położona wioska rybacka, której niesamowitość podziwia się z pobliskiego wzniesienia Reinebringen.

Sørvågen

Doskonała baza wypadowa na pobliskie szczyty. Z miejscowości tej prowadzi kilka tras o różnym stopniu trudności. Można też przejść na drugą stronę Lofotów, ale to już kilkunastogodzinna wycieczka. W trakcie wspinaczki każdy widok jest warty podziwiania, co znacznie spowalnia zdobywanie szczytów, ale za każdym metrem w górę wyłania się kolejny widok wart chwili przerwy i podziwiania. Ze szczytów można podziwiać bezkres Morza Norweskiego lub górzysty brzeg lądu stałego.

Å

Å jest małą wioską rybacką, utrzymującą się z rybołówstwa i sztokfiszu. Miejscowość jest popularna ze względu na swą krótką nazwę (jeżeli się tu zameldujemy polskie systemy elektroniczne nie przyjmą nam tej nazwy) oraz z faktu, że tu kończy się droga. W centrum znajdują się dwa muzea dotyczące historii rybołówstwa.

Lodowiec SVARTISEN

Drugi co do wielkości lodowiec w Europie. Ewenementem tego lodowca jest czystość lodu, który jest tak czysty, że można kostki wrzucać do drinków. Tu możemy posłuchać charakterystycznych dźwięków lodowca.

Bodø

Port lotniczy Bodø znajduje się 1,1 km od mariny (10 minut na pieszo). Jest tu też ostatnia (lub początkowa) stacja kolejowa linii Nordlandsbanen.

W samym Bodø jak i w okolicy jest wiele atrakcji np.: nowoczesne centrum kultury Stormen (Sztorm), tu wejście gratis 😊; Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego; Saltstraumen – najszybszy prąd pływowy na świecie 37 km/h; Arktyczna Katedra – Domkirk; podwójna plaża Hovden; liczne trekkingi na pobliskie górki oraz wiele innych atrakcji.